igielda24.pl

Kupno i Sprzedaż Walut

Czy warto korzystać z kantorów online?

Porównując kursy walut w kantorach można dojść bardzo szybko do wniosku, że banku walutę sprzedają najdrożej, w kantorach tradycyjnych jest trochę taniej i można negocjować, ale to kantory online oferują najlepsze stawki. Rynek wymiany walut w Polsce jest bardzo duży i rozwija się prężnie. Z badań ankietowych TNS Polska wynika na przykład, że aż 40% osób w wieku co najmniej 15 lat wymienia waluty. Dlatego powstaje tak wiele kantorów.

Gdzie opłaca się wymienić pieniądze?

Już na pierwszy rzut oka widać, że kursy walut w kantorach online są więc lepsze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mają niższy spread. Banki potrafią mieć różnicę między ceną zakupu i sprzedaży na poziomie kilkunastu groszy, dlatego ich spread jest wysoki. Kantory oferują o wiele bardziej zbliżone do siebie ceny, przez co ich spread wynosi 1-2%, a nie nawet 5% jak to ma miejsce w kantorach tradycyjnych czy bankach.

Bezpieczeństwo transakcji

Mimo, że wiele osób korzysta z dostępu przez Internet do konta bankowego to wciąż wiele z nich nie ufa systemom płatniczym na przykład w e-sklepach, a co dopiero w kantorze online. Warto zaznaczyć, że kantory tradycyjne i internetowe podlegają dokładnie takim samym gwarancjom bezpieczeństwa. W jednym i w drugim pracują przeszkoleni pracownicy z doświadczeniem w bankowości czy finansach. Każdy kantor jest też wpisywany do Rejestru Działalności Kantorowej przez Narodowy Bank Polski. Z kolei kantory, które mają w swojej ofercie dodatkowo usługi płatnicze muszą być zarejestrowane w Komisji Nadzoru Finansowego. Za ochronę danych osobowych podanych nawet przy rejestracji konta użytkownika na stronie kantoru odpowiada Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jeżeli zaś chodzi o sprawy techniczne związane z działaniem stron internetowych kantorów to są one szyfrowane protokołem SSL, czyli tym samym, jakim szyfrowane jest logowanie do bankowości internetowej, a nawet e-przelewy. Zapewnia to najwyższy stopień bezpieczeństwa transakcji czy nawet samego zalogowania się na swoje konto.