igielda24.pl

Kupno i Sprzedaż Walut

Kiedy kupować euro na wyjazd?

Wiele osób zakup waluty zostawia na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Nie jest to rozsądne podejście, ponieważ może się okazać, że tradycyjny kantor nie ma aż tyle waluty, ile potrzeba. Albo kurs nie jest korzystny. Na przykład euro w ciągu ostatnich 52 tygodni potrafiło kosztować i 4,52 zł i 4,16 zł. Średnio jego cena sprzedaży to 4,3 zł. Ale przy chęci zakupu dużej kwoty każdy grosz może się liczyć. Kiedy więc najlepiej kupić euro na wyjazd?

Taniej czy drożej niż rok temu?

Niestety w zeszłym roku, zwłaszcza w porze urlopowej euro było bardzo drogie. A nawet biło rekordy cen i podchodziło pod 4,6 zł. Obecnie jego kurs jest bardziej stabilny. Jednak warto pamiętać, że  kurs euro kantor internetowy i tak będzie miał lepszy niż kantor tradycyjny, ponieważ kupujący będzie ponosił niższe koszty jak prowizja czy doliczany spread – czyli zarobek kantoru. Zatem zamiast czekać na odpowiedni moment można od razu wymienić walutę przez Internet, ponieważ i tak będzie ona tańsza w zakupie. Z kolei jeśli ktoś liczy na dużą obniżkę ceny lub chce wymienić kwoty rzędu kilku tysięcy złotych może na stronie kantoru internetowego sprawdzać nie tylko aktualne kursy euro, ale też prognozy.

Na czym bazują prognozy cen?

Prognozy cen są dokonywane przez zawodowych spekulantów, którzy maja doświadczenie w analizowaniu giełdowych wykresów. Ale prognoza nigdy nie jest pewna na 100%. Na kursy walut mają wpływ na przykład wydarzenia na arenie gospodarczej i politycznej krajów strefy euro. Na przykład po wyborach we Francji waluta ta podrożała aż o 11 groszy na 1 euro. Dlatego też przed planowaną wymianą dużych sum warto jest sprawdzić co dzieje się w gospodarce i polityce i czy nie szykuje się czasem jakieś istotne wydarzenie. Ponieważ nawet najlepsze prognozy mogą się nie sprawdzić dobrze jest podzielić kwotę do wymiany na kilka części i wymieniać ją co jakiś czas aż do otrzymania potrzebnej kwoty. Zagwarantuje to kupującemu dobrą średnią cenę, nawet jeśli jedna partia euro była kupiona bardzo tanio, a ostatnia już po nagłym wzroście ceny.

Więcej informacji można przeczytać tutaj.